Zpráva z vyšetření
V této části webu se budeme věnovat všemu, co se týká zprávy z vyšetření. Zpráva (v angl. assessment report) je výstup z psychologického vyšetření, která má za cíl přijít s hypotézami (hypotézou se zde myslí možné vysvětlení potíží, kvůli kterým k vyšetření došlo, např. hypotézou vysvětlující vás vaši horečku a bolest v krku by bylo, že máte angínu, podobné je to i v psychologii) o povaze či příčinách obtíží vyšetřované osoby, podpořit nebo vyvrátit tyto hypotézy a navrhnout doporučení, která navazují na účel vyšetření. Smyslem tedy je odpovědět na otázky, popsat vyšetřovaného nebo jeho situaci, vysvětlit a spojit výsledky testování a doporučit vhodné další kroky. (zdroj: Lichtenberg)
Častým problémem, který ústí v to, že zpráva nevypadá úplně tak, jak by měla, neobsahuje některé důležité informace nebo není rodičům vysvětlena, je kritický nedostatek času některých odborníků na práci. Zprávy pak někdy mohou být psány ve spěchu, šablonovitě a nemusí zcela reflektovat individualitu dítěte. Není to tedy tak, že by daný odborník, od kterého zprávu máte, byl nekompetentní nebo ji úmyslně odflákl, na sepsání zprávy má však jen velmi omezený čas, kterého by potřeboval více. Může se pak v některých situacích stát, že se nedostatek času odborníka může negativně odrazit na podobě zprávy či komunikaci s vámi.
Prvním článkem, který vám představíme, je obecný popis zprávy, kde se dozvíte, jak zpráva vlastně vypadá, z jakých částí se skládá a co je obsahem těchto částí. To se však může lišit podle toho, na jaký typ vyšetření jdete a kdo jej dělá, o tom se můžete dočíst více zde.
Druhý článek se pak bude zabývat interpretací skórů z testů, které může dítě během vyšetření absolvovat. Měli byste se dozvědět, jak rozumět tabulkám a číslům, která se ve zprávě mohou objevit.
V posledním článku si rozebereme pro vás možná nejdůležitější část zprávy, kterou jsou doporučení (proklik). Zde se dozvíte, jak by měla taková doporučení vypadat a co by měla obsahovat.
Články doporučujeme studovat postupně, pokud však hledáte něco konkrétního, nebojte se prokliknout přímo odsud. Zároveň jsme si pro vás připravili slovníček pojmů, v němž můžete najít pojmy, kterým nerozumíte.
Po článcích týkajících se zprávy pak bude následovat část věnovaná tomu, co se děje po vyšetření. Zde najdete třeba informace o tom, jak by zpráva měla být předána nebo co dělat, když s něčím ve zprávě nesouhlasíte.