Poradenská pracoviště, kdo je kdo a kdo dítě odešle k vyšetření?

Autorka článku: Mgr. Hana Kanisová​

V tomto článku se snažíme poradit,

  • jak vyhledat pro dítě pomoc,
  • vysvětlit praktické rozdíly mezi psychologickými odborníky,
  • informovat o tom, jak se k daným odborníkům můžete objednat,
  • nabídnout možnosti, které můžete při návštěvě odborníka využít.

Článek k poslechu:

Kde hledat?
Je více možností, jak psychologové pracují - např. v organizacích, ve školách, v PPP či na živnost. Proto je pochopitelné, pokud se v tomto systému ztrácíte a nevíte, kam se obrátit. Často není jen jedno konkrétní místo, kde můžete nalézt odborníka, který by vašemu dítěti či vám mohl pomoci. Hledání informací či konkrétního odborníka může poměrně náročné. Pokusíme se vám pomoci se v systému psychologické péče zorientovat.
Kromě důvodu, proč chcete odborníka vyhledat, bude hrát při hledání a výběru psychologa svou roli i lokalita. Pokud jste z Prahy či jiného většího města, pravděpodobně nebudete tak limitováni ve výběru konkrétních odborníků nebo typu pomoci. Je také větší šance, že pokud spěcháte, dokážete nalézt někoho, kdo vám termín nabídne brzy. Pokud ale pocházíte z menší obce a nemáte možnost jezdit více než 30 kilometrů daleko, budou možnosti výběru limitované. Omezený výběr však nutně neznamená jen výběr ze špatných možností. Kvalitní odborník či pracoviště se může nacházet přímo ve vašem bydlišti.
Jak vyšetření dítěte pomůže mně jako rodiči?
Také pokud má vaše dítě vývojovou poruchu nebo se potýká s vážnou životní situací, je vždy výhodné vědět, jak mu pomoci a jak na jeho chování a prožívání vhodně reagovat v každodenních situacích. Pokud si jako rodič osvojíte způsoby interakce s dítětem, které mu s jeho problémy pomáhají a stimulují jeho rozvoj, bude mít vaše dítě možnost dostávat intervenci v každodenním životě od člověka, který je pro něj nejdůležitější. Zejména u mladších dětí jsou rodičem vhodně poskytované intervence účinnější než pouhá terapeutická práce psychologa s dítětem.
Nebojte se tedy psychologa, který dítě vyšetřuje, žádat i o psychologické poradenství. Pokud není poradenství v jeho možnostech, zkuste ho požádat o doporučení na někoho, kdo vám vaše otázky zodpoví. Takové poradenství může být pravidelné, v mnoha případech však může pomoci i jednorázová konzultace, při které si můžete některé věci ujasnit.
Dále se snažíme zodpovědět otázky, které vás mohou k návštěvě odborníka napadat.
Koho hledat?
Vyšetření psychologem v PPP (pedagogicko-psychologické poradně) nebo SPC (speciálně pedagogickém centru) jsou bezplatná. U klinického psychologa záleží, zda má smlouvu s pojišťovnou vašeho dítěte, či zda pracuje za přímou úhradu. Diagnostické služby jsou oprávněni poskytovat i psychologové pracující na živnostenský list. Je důležité si uvědomit, k čemu a jakou diagnostiku potřebujete. Možná se jen sami pro sebe chcete ujistit, že je vaše dítě v pořádku. Pak můžete zvolit libovolného psychologa, který se věnuje diagnostice dětí s problémy, jež má vaše dítě. Je jedno, zda bude pracovat na smlouvu s pojišťovnou, soukromě nebo v rámci nějaké sociální služby.
Naopak když máte podezření, že vaše dítě trpí např. poruchou autistického spektra (nebo jinou) a zároveň potřebujete, aby se jeho specifickým potřebám přizpůsobilo jeho vzdělávání, je nezbytné nejprve vyhledat dětského klinického psychologa. Ten určí, zda se o diagnózu poruchy autistického spektra jedná. Následně s dítětem navštívíte ještě PPP nebo SPC pro vyšetření konkrétních se školou souvisejících dovedností a nastavení vhodných doporučení. Pokud doporučení pro školu získáte od psychologa, který nepracuje v PPP nebo SPC, nejsou tato doporučení pro školu závazná a je jen na dohodě mezi vámi a školou, zda budou ve škole dodržována.

  • Vyšetření v PPP/SPC je zdarma.
  • U klinického psychologa záleží, zda má smlouvu s pojišťovnou, nebo je soukromý.
  • Diagnostiku mohou provádět i psychologové na živnostenský list.
  • K základnímu zhodnocení postačí jakýkoli dětský psycholog.
  • Při podezření na závažnější poruchy je třeba navštívit klinického psychologa a poté PPP/SPC.
  • Doporučení mimo PPP/SPC nejsou pro školu závazná – záleží na domluvě se školou.

Jak začít?

Pokud si s prvním krokem při hledání psychologické pomoci pro své dítě nevíte rady, můžete zkusit požádat o pomoc někoho ze svého okolí. Nebojte se obrátit na někoho, ke komu máte důvěru a kdo je vám blízký, popř. přemýšlejte, kdo se v systému psychologické pomoci už vyzná. Takovým člověkem může být například pediatr, školní psycholog nebo jiný zaměstnanec školy (například výchovný poradce, třídní učitel), rodinný příslušník či kamarád(ka), kteří třeba už zkušenosti s psychologem mají. Dobrým rozcestníkem psychologické pomoci mohou být i neziskové organizace zabývající se pomocí dětem a rodinám či linky důvěry.

Možná si nebudete jistí, zda je konkrétní odborník vhodný k řešení toho, s čím se potýkáte. V takovém případě se nebojte při objednání zeptat, jestli se obracíte na správné místo. Pokud při objednání nebo na první schůzce spolu s psychologem zjistíte, že by pro vás byl vhodný jiný odborník, můžete požádat (nebo vám sám psycholog nabídne) doporučení na jiného odborníka či pracoviště.

První krok může být někdy náročný. V některých situacích je možné, nebo dokonce nezbytné docházet k více odborníkům současně. Například pokud zjistíte, že vaše dítě má poruchu pozornosti (ADHD), budete docházet pravidelně do PPP. Kromě toho ale můžete zkusit vyhledat psychologa, který pomůže také vám jako rodiči: školní nebo poradenský psycholog vás může podpořit a vyslechnout. Ve srovnání s psychologem v PPP či klinickým psychologem může mít více času na to vás naučit porozumět potřebám dítěte.

  • O pomoc s hledáním můžete oslovit např. pediatra, školního psychologa, učitele, příbuzného nebo známého, který se vyzná v systému psychologické pomoci.
  • Kontakty mívají i neziskové organizace nebo linky důvěry.
  • Ptejte se při objednání, zda je daný psycholog vhodný pro vaši situaci.Pokud není, nechte si dát doporučení na jiné pracoviště.
  • Pomoc si může využít i rodič – psycholog mu pomůže lépe porozumět dítěti.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info