Poradenská pracoviště, kdo je kdo a kdo dítě odešle k vyšetření?
Autorka článku: Mgr. Hana Kanisová
V tomto článku se snažíme poradit,
- jak vyhledat pro dítě pomoc,
- vysvětlit praktické rozdíly mezi psychologickými odborníky,
- informovat o tom, jak se k daným odborníkům můžete objednat,
- nabídnout možnosti, které můžete při návštěvě odborníka využít.
Článek k poslechu:
- Vyšetření v PPP/SPC je zdarma.
- U klinického psychologa záleží, zda má smlouvu s pojišťovnou, nebo je soukromý.
- Diagnostiku mohou provádět i psychologové na živnostenský list.
- K základnímu zhodnocení postačí jakýkoli dětský psycholog.
- Při podezření na závažnější poruchy je třeba navštívit klinického psychologa a poté PPP/SPC.
- Doporučení mimo PPP/SPC nejsou pro školu závazná – záleží na domluvě se školou.
Jak začít?
Pokud si s prvním krokem při hledání psychologické pomoci pro své dítě nevíte rady, můžete zkusit požádat o pomoc někoho ze svého okolí. Nebojte se obrátit na někoho, ke komu máte důvěru a kdo je vám blízký, popř. přemýšlejte, kdo se v systému psychologické pomoci už vyzná. Takovým člověkem může být například pediatr, školní psycholog nebo jiný zaměstnanec školy (například výchovný poradce, třídní učitel), rodinný příslušník či kamarád(ka), kteří třeba už zkušenosti s psychologem mají. Dobrým rozcestníkem psychologické pomoci mohou být i neziskové organizace zabývající se pomocí dětem a rodinám či linky důvěry.
Možná si nebudete jistí, zda je konkrétní odborník vhodný k řešení toho, s čím se potýkáte. V takovém případě se nebojte při objednání zeptat, jestli se obracíte na správné místo. Pokud při objednání nebo na první schůzce spolu s psychologem zjistíte, že by pro vás byl vhodný jiný odborník, můžete požádat (nebo vám sám psycholog nabídne) doporučení na jiného odborníka či pracoviště.
První krok může být někdy náročný. V některých situacích je možné, nebo dokonce nezbytné docházet k více odborníkům současně. Například pokud zjistíte, že vaše dítě má poruchu pozornosti (ADHD), budete docházet pravidelně do PPP. Kromě toho ale můžete zkusit vyhledat psychologa, který pomůže také vám jako rodiči: školní nebo poradenský psycholog vás může podpořit a vyslechnout. Ve srovnání s psychologem v PPP či klinickým psychologem může mít více času na to vás naučit porozumět potřebám dítěte.
- O pomoc s hledáním můžete oslovit např. pediatra, školního psychologa, učitele, příbuzného nebo známého, který se vyzná v systému psychologické pomoci.
- Kontakty mívají i neziskové organizace nebo linky důvěry.
- Ptejte se při objednání, zda je daný psycholog vhodný pro vaši situaci.Pokud není, nechte si dát doporučení na jiné pracoviště.
- Pomoc si může využít i rodič – psycholog mu pomůže lépe porozumět dítěti.