V tomto článku se snažíme vysvětlit praktické rozdíly mezi odborníky, popsat pracoviště, která se zaměřují na psychologickou práci s dětmi, a také informovat o tom, jak se k jednotlivým odborníkům můžete objednat a co k tomu potřebujete.
Je více možností, jak psychologové pracují (v organizacích, ve školách, v PPP, na živnost), a je pochopitelné, pokud se v tomto systému ztrácíte a nevíte, kam se obrátit. Často není jen jedno konkrétní místo, kde můžete nalézt odborníka, který by vašemu dítěti či vám mohl pomoci. Pro člověka, který se v systému psychologické péče v České republice nepohybuje běžně, může být hledání informací či konkrétního odborníka poměrně náročné. Pokusíme se vám pomoci se v systému psychologické péče zoritentovat.
Kromě důvodu, proč chcete odborníka vyhledat, bude hrát při hledání a výběru psychologa svou roli i lokalita. Pokud jste z Prahy či jiného většího města, pravděpodobně nebudete tak limitováni ve výběru konkrétních odborníků nebo typu pomoci (jejich popis naleznete níže). Je také větší šance, že pokud spěcháte, dokážete nalézt někoho, kdo vám termín nabídne brzy. Pokud ale pocházíte z menší obce a nemáte možnost (z důvodů časových, praktických či finančních) jezdit více než 30 kilometrů daleko, budou možnosti výběru limitované. Omezený výběr však nutně neznamená jen výběr ze špatných možností. Kvalitní odborník či pracoviště se může nacházet přímo ve vašem bydlišti. Zatímco vyšetření psychologem v PPP nebo SPC jsou bezplatná, u klinického psychologa záleží, zda má smlouvu s pojišťovnou vašehodítěte, či zda pracuje za přímou úhradu. Diagnostické služby jsou oprávněni poskytovat i psychologové pracující na živnostenský list, v případě vyšetření dítěte je ale důležité si uvědomit, k čemu a jakou diagnostiku potřebujete. Pokud se jen sami pro sebe chcete ujistit, že je vaše dítě v pořádku, můžete zvolit libovolného psychologa, který se diagnostice dětí s problémy, které má vaše dítě, věnuje - a je jedno, zda bude pracovat na smlouvu s pojišťovnou, soukromě nebo v rámci nějaké sociální služby. V situaci, kdy máte například podezření, že vaše dítě trpí poruchou autistického spektra a zároveň potřebujete, aby se jeho specifickým potřebám přizpůsobilo jeho vzdělávání, je nezbytné nejprve vyhledat dětského klinického psychologa, který určí, zda se o diagnózu poruchy autistického spektra jedná, a následně s dítětem podstoupit ještě vyšetření v PPP nebo SPC pro vyšetření konkrétních se školou souvisejících dovedností a nastavení vhodných doporučení. Pokud doporučení pro školu získáte od psychologa, který nepracuje v PPP nebo SPC, nejsou tato doporučení pro školu závazná a je jen na dohodě mezi vámi a školou, zda budou ve škole dodržována.
Pokud si s prvním krokem na cestě k vyhledání psychologické pomoci pro své dítě nevíte rady, můžete zkusit požádat o pomoc někoho ze svého okolí, kdo tomuto systému rozumí, nebo kdo vám s hledáním odborníka pomůže. Nebojte se obrátit na někoho, ke komu máte důvěru a kdo je vám blízký. Takovým člověkem může být například pediatr, školní psycholog nebo jiný zaměstnanec školy (například výchovný poradce, třídní učitel), rodinný příslušník či kamarád(ka), kteří třeba už zkušenosti s psychologem mají. Dobrým rozcestníkem psychologické pomoci mohou být i neziskové organizace zabývající se pomocí dětem a rodinám či linky důvěry.
V případě, že si nejste jistí, zda je konkrétní odborník vhodný k řešení toho, s čím se potýkáte, nebojte se při telefonickém objednání zeptat, zda se objednáváte na správné místo. Pokud při objednání nebo na první schůzce spolu s psychologem zjistíte, že by pro vás byl vhodný jiný odborník, můžete požádat (nebo vám sám psycholog nabídne) doporučení na jiného odborníka či pracoviště. První krok může být v některých situacích těžký. V některých situací je možné, nebo dokonce nezbytné docházet k více odborníkům současně, například pokud zjistíte, že vaše dítě má poruchu pozornosti, budete docházet pravidelně do PPP, ale kromě toho můžete zkusit vyhledat psychologa, který pomůže vám jako rodiči. Školní nebo poradenský psycholog vás může podpořit a vyslechnout, ale může mít ve srovnání s psychologem v PPP či klinickým psychologem více času na to vás naučit porozumět potřebám dítěte a vhodným reakcím na ně. I pokud má vaše dítě vývojovou poruchu nebo se potýká s vážnou životní situací, je vždy výhodné, budete-li vy rodiče, jako pro něj nejdůležitější osoby, vědět, jak mu pomoci a jak na jeho chování a prožívání vhodně reagovat v každodenních situacích. Pokud si jako rodič osvojíte způsoby interakce s dítětem, které mu s jeho problémy pomáhají a stimulují jeho rozvoj, bude mít vaše dítě možnost dostávat intervenci v každodenním životě od člověka, který je pro něj nejdůležitější. Zejména u mladších dětí je efektivita rodičem vhodně poskytované intervence účinnější než pouhá terapeutická práce psychologa s dítětem. Nebojte se tedy psychologa, který dítě vyšetřuje, žádat i o psychologické poradenství. Pokud není v jeho možnostech vám ho poskytovat, zkuste ho požádat o doporučení na někoho, kdo vám vaše otázky týkající se vás vaši výchovy či zvládání každodenních situací s dítětem odpoví. Takové poradenství může být pravidelné, v mnoha případech však může pomoci i jednorázová konzultace, při které si můžete některé věci ujasnit.
Dále se snažíme zodpovědět otázky, které vás mohou k návštěvě odborníka napadat.
Kdo mi dá žádanku?
K objednání k psychologovi či na určitě pracoviště z pravidla nepotřebujete žádanku a můžete se objednat i bez ní. Může být ale výhodou, jelikož lékař/psycholog může lépe či rychleji pochopit, proč jste na vyšetření přišli.
V případě, že důvěřujete pediatrovi svého dítěte a chcete s někým situaci probrat, mohlo by být dobrým řešením se poradit, zda navštívit psychologa či jiného odborníka. Pediatr vám případně může vystavit žádanku (například ke klinickému psychologovi či psychiatrovi). Tu může vystavit i na neurologické vyšetření, které je vhodné podstoupit kvůli potvrzení či vyvrácení určitých diagnóz. Jestli je neurologické vyšetření třeba vám případně řekne později psycholog či psychiatr, nemusíte na něj chodit “preventivně”.
Co když mi někdo (např. učitel) doporučí vyšetření?
V případě, že vám někdo řekne, že si všiml něčeho nezvyklého například na chování vašehodítěte, je fajn se doptat, proč si to myslí, co pozoruje a k čemu by vyšetření dle něj mělo sloužit.. Rozhodnutí, zda vyšetření s dítětem podstoupíte, je na vás jako rodiči. Pokud vyšetření nemáte nařízeno soudem, je na vás jako rodinném zástupci, zda své dítě na vyšetření vezmete, nikdo vás k tomu nutit nemůže.
V některých případech, kdy cílem vyšetření má být zbavení se výchovných nejistot rodičů nebo učitelů, může stačit když rodič nebo učitel dítěte vyhledá poradenství pro sebe a s psychologem probere typické situace, které v něm výchovné nejistoty vzbuzují - to se týká například situací, které jsou sice jsou výchovně náročné, ale nezavdávají důvod domnívat se, že je s dítětem něco v nepořádku (např. batolecí vzdor, narození sourozence, rozchod rodičů). Pokud se někdo, kdo dítě dobře zná, nebo kdo má patřičné srovnání s jinými dětmi stejného věku, domnívá, že se vývoj dítěte či nějaké jeho chování výrazně odlišuje od normy, .je často lepší na vyšetření jít. “V nejhorším” se vyšetřením můžete ujistit, že se nic neděje. Pokud vyšetření potvrdí, že dítě v nějaké oblasti svého vývoje potřebuje pomoc, alespoň se ocitnete blíže řešení onoho problému a dítě bude mít větší šanci, že se brzy začne rozvíjet lépe.
Můžu se objednat sám?
Na většinu vyšetření (např. do PPP, SPC) je běžný způsob objednání skrze telefon, e-mail či formulář. Na některé typy vyšetření (např. neurologické) je třeba mít žádanku od lékaře. Může být fajn mít vyjádření ze školy, jaké projevy u dítěte porozují, či s jakými situacemi si nevědí rady - podrobné vyjádření ze školymůže usnadnit diagnostiku a psychologovi z PPP nebo SPC pomoci formulovat doporučení, která budou škole k užitku.
Kam se tedy můžu objednat?
Odborníků a pracovišť, která se zaměřují na psychologickou práci s dětmi je více. Níže popíšeme s čím se na můžete obrátit na tyto pracoviště a odborníky:
- Pedagogicko-psychologické poradny (PPP) a speciálně pedagogická centra (SPC)
- Školní psycholog
- Dětský psycholog/Poradenský psycholog
- Dětský psychoterapeut
- Dětský klinický psycholog
- Dětský psychiatr
- Neziskové organizace, rodinná centra apod.
Pedagogicko-psychologické poradny (PPP) a speciálně pedagogická centra (SPC)
PPP jsou určeny zejména pro žáky, kterým je znesnadněn vzdělávací proces z různých důvodů – problémy s pozorností, chováním, specifické poruchy učení (dyslexie, dysgrafie atd.) Mimo to zde mohou nalézt pomoc žáci s odlišnými životními podmínkami a z odlišného kulturního prostředí. V podstatě je ale důvodem návstěvy cokoliv, co souvisí s psychickým a fyzickým vývojem – kromě školní docházky, učení a vyučování i individuální problémy, výchova v rodině. PPP se zabývá také určením zralosti ke školní docházce a kariérním poradenstvím.
SPC poskytují poradenské služby žákům, kteří mají speciální vzdělávací potřeby důsledkem mentálního, zrakového, sluchového, tělesného postižení, žákům s vadou řeči nebo poruchou autistického spektra.
PPP a SPC jsou školské poradenské zařízení, poskytují služby dětem od 3 do 19 let (do ukončení docházky na střední nebo vyšší odborné škole). Obecně lze říct, že do těchto poraden je dobré se objednat v případě, že si nejste jistí, zda jsou některé projevy dítěte v normě, nebo zda je potřeba je řešit. V PPP i SPC pracuje kromě psychologa i speciální pedagog a sociální pracovník a dokážou vám pomoci s širokou škálou potíží. Nezbytné je přijít v případě, že potřebujete zprávu, aby na potíže dítěte brali ve škole ohled (například pokud má dítě poruchu učení). V PPP a SPC pracují primárně s dítětem, rodičům i škole dávají doporučení.
Tato služba je jednoduše dostupná – je bezplatná, funguje obvykle v každém okrese. Můžete si vybrat, do které konkrétní poradny se objednáte (můžete i do jiného okresu), na vyšetření má právo každé dítě. Jelikož jsou to školská poradenská zařízení, škola na doporučení z PPP/SPC musí brát ohled a často jsou učitelé a jiní zaměstnanci školy na tuhle spolupráci zvyklí.
Nároky na zaměstnance v těchto poradnách jsou velmi vysoké, každý z nich má pod sebou velké množství dětí a není v silách odborníků pracovat s každým dítětem pravidelně například na týdenní či měsíční bázi (z pravidla se po úvodním vyšetření vydá doporučení a v případě, že má dítě přidělenou diagnózu se chodí do poradny znovu za 1-2 roky). Může se ale stát, že by dítě potřebovalo intenzivnější pomoc, v takovém případě můžete vyhledat navíc například poradenského psychologa (viz dále).
Školní psycholog
Školní psycholog by měl být téměř na každé základní škole a působí i na některých středních školách. Pokud je vaše dítě na škole, kde se psycholog nachází, je jeho návštěva dostupná a samozřejmě i bezplatná varianta. Na konzultaci s ním se můžete domluvit telefonicky, mailem či osobně ve škole. Práce školního psychologa je různorodá a záleží na individuálním posouzení, zda vám (dítěti) může pomoci jednorázově či dlouhodobě. Školní psycholog je odborník, který vám může pomoci s posouzením, zda je nutné vyhledat odborníka (pokud obtížemi dítěti nemůže pomoci on sám), může vám pomoci i s nalezením konkrétního kontaktu. Sám školní psycholog může poradensky pracovat s vámi, s dítětem nebo se všemi, zpravidla však neposkytuje psychoterapii a v případě větších obtíží by vám měl doporučit specialistu (například klinického psychologa). Školní psycholog má informace o vás či dítěti považovat za důvěrné a má povinnost dodržovat mlčenlivost k dalším zaměstnancům školy. Témata, kterými se zabývá, se mohou velmi lišit. Někteří školní psychologové se zabývají více individuální práci s dítětem či jeho rodinou, jiní méně. Dalšími tématy mohou být: kariérní poradenství, problémy s kolektivem a začleněním apod.
Dětský psycholog/Poradenský psycholog
Dětský či poradenský psycholog je absolvent vysokoškolského oboru Psychologie, který se specializuje na práci s dětmi a jejich rodiči, případně s celým systémem (dítě – rodina – škola). Zároveň ale nemusí být terapeut (viz níže). Poradenský psycholog má vlastní praxi, najdete ho většinou v soukromé ordinaci a jeho služby jsou placené. Výhodou je dostupnost, poradenského psychologa najdete pravděpodobně v každém větším městě ( a čekací lhůta nemusí být tak dlouhá jako například ke klinickému psychologovi (samozřejmě záleží na konkrétním odborníkovi). Náplň a způsob práce se různí podle stylu práce a potíží. Poradenský psycholog může být často zároveň psychoterapeut.
Dětský psychoterapeut
Psychoterapeut je psycholog (případně jiný odborník humanitního zaměření), který kromě studia vysoké školy prošel navíc ještě psychoterapeutickým výcvikem. Mnoho psychologů tedy je psychoterapeuty, ale nemusí jimi být. Zatímco poradenský psycholog spolu s dítětem či rodiči hledá možnosti změny, dává rady a doporučení na čem pracovat, psychoterapie je vhodná spíše pro dospívající. S klientem se psychoterapeut se snaží během sezení pracovat na tom, co jej trápí. Psychoterapie je však dlouhodobá a vhodná pouze pro část dětí (dospívajících) s určitými potížemi. Další možností je návštěva rodinné terapie, při které se prostřednictvím rozhovoru snaží terapeut spolu s rodinou zaměřit na změnu chování a vztahových problémů v rodinném systému. Psychoterapeuti mohou pracovat jak na pojišťovnu (bezplatně, s delší čekací lhůtou), tak soukromě (s přímou platbou, kratší čekací lhůta).
Vzdělání psychoterapeutů se může poměrně dost lišit. Je důležité, aby měli akreditovaný psychoterapeutický výcvik. Pro dobrou poradenskou i terapeutickou práci je obvykle dost důležité i vystudování oboru psychologie na vysoké škole. Přestože může být terapeut výborný v terapeutických technikách a dokáže s dítětem navázat kontakt, může kvůli absenci psychologického vzdělání chybět důkladné porozumění vývojovým zákonitostem dítěte, nebo konkrétnímu typu problému, které dítě má. Následkem toho může být to, že terapie nevede k (velkým) změnám v životě dítěte. Samozřejmě ale platí, stejně jako u kterékoliv jiné profese, že vystudování oboru samo o sobě není zárukou kvality.
Dětský klinický psycholog
Dětský klinický psycholog je také absolvent oboru Psychologie na vysoké škole, navíc má však atestaci z dětské klinické psychologii. Může mít smlouvu s pojišťovnou (seznam klinických psychologů vám poskytne vaše pojišťovna), v takovém případě pracuje bezplatně. Dětských klinických psychologů je však zvláště v České republice opravdu málo, proto je čekací doba dlouhá a ordinují spíše jen ve velkých městech. Můžete ho nalézt v jeho soukromé ordinaci, nebo v ambulancích nemocnic, v České republice je i několik lůžkových oddělení. Klinický psycholog se věnuje diagnostice i systematické psychologické péči. Dětský klinický psycholog se zabývá velkým množstvím obtíží a diagnóz, více si o tom můžete přečíst například tady. Obecně lze říct, že klinického psychologa je vhodné vyhledat u závažnějších či dlouhodobých problémů. Vzhledem k horší dostupnosti může být přínosné se nejprve poradit s jiným odborníkem (pediatrem, školním či poradenským psychologem).
Dětský psychiatr
Dětský psychiatr je absolvent lékařské fakulty, tedy lékař s atestací z dětské a dorostové psychiatrie. Stejně jako klinický psycholog pracuje zpravidla na pojišťovnu. Počet dětských psychiatrů je v České republice opravdu malý a čekací doba se pohybuje v rámci měsíců. Kratší objednací lhůta může být na soukromých (a tedy placených) klinikách. I u psychiatra lze říct, že objednání je vhodné u závažnějších diagnóz a proto je lepší se před objednáním domluvit s jiným odborníkem, zda je návštěva psychiatra nutná. Psychiatr může diagnostikovat i předepisovat léky. Zároveň může být přínosné vyhledat i pomoc psychologa, který se více zaměřuje na to, jaké poskytnout konkrétní a účinné rady, jak při výchově dítěte postupovat. Ve většině případů se práce psychiatra a psychologa doplňuje a díky návštěvě více odborníků je pomoc efektivnější.
Na závěr je důležité zdůraznit, že obrovskou roli mají rodiče a učitelé. U dětí před počátkem dospívání je klíčová práce blízkých dospělých. Samotné docházení dítěte na terapii ve většině případů zázrak neudělá, protože dítě vzhledem ke specifikům svého věku nemá možnosti a dovednosti na to, aby samo bez opory přeneslo do běžného života to, co se na terapii naučí. Je nezbytné, aby se ho to snažili učit a podporovat blízcí dospělí. Proto je potřeba, aby si dospělí byli jistí, jak dítě adekvátně rozvíjet. Pokud si jistí nejsou, měli by pomoc (byť pouze jednorázově) vyhledat i pro sebe. Není to známka selhání, ale naopak ukázka zodpovědného rodičovského či pedagogického přístupu, při kterém si je člověk vědom vlastních nejistot a limitů a vyhledá pomoc. Dobré poradenství je takové, které dá dospělým rady, které jsou schopni ve své životní situace aplikovat
Neziskové organizace, rodinná centra apod.
Kromě výše uvedených typů pracovišť existuje Jak jsme již psali výše, systém psychologické pomoci v České republice je poměrně složitý a nepřehledný. V tomto článku se snažíme popsat to nejdůležitější, určitý základ. Je ale mnoho v různých krajích řada neziskových organizací, skupin a center, které pro vás i vaše dítě mohou být přínosným místem. Pokud jste již na vyšetření byli a znáte například diagnózu dítěte, může vám pomoci vyhledat ve svém okolí odborníka nebo organizaci, které se na takovou diagnózu či problém specializuje. K tomu můžete využít například tuhle mapu (https://www.ohrozenedite.cz).
Další zdroje
Autorka článku: Mgr. Hana Kanisová