Rozhovor během vyšetření (rodič a dítě)
Autorka článku: Mgr. Aneta Shumlyansky
V tomto článku
- popíšeme, jak probíhá rozhovor s psychologem při prvním vyšetření a k čemu slouží,
- zjistíte, na co se připravit a co si rozmyslet a zajistit předem, aby byl rozhovor pro vás i psychologa co nejpřínosnější.
Součástí vyšetření je i rozhovor, ve kterém se psycholog bude doptávat na důležité informace o vás, o dítěti a o dalších důležitých oblastech života dítěte (školka, škola, kamarádi,…). Některé informace je daleko rychlejší a jednodušší získat rozhovorem než jinou metodou. Je možné, že už během rozhovoru psycholog použije nějaký dotazník, nebo vám ho zašle, ještě než se na vyšetření dostavíte. Zde se ale primárně budeme věnovat rozhovoru jako takovému.
Článek k poslechu:
- Úvodní rozhovor probíhá často bez přítomnosti dítěte, aby ho negativní informace nezraňovaly.
- Zjistěte předem, zda může být dítě mimo místnost a zda je tam prostor, kde může čekat.
- Pokud to nejde, vezměte s sebou doprovod, který dítě pohlídá.
- Pokud musí být dítě přítomné, zvažte, jak mluvit o jeho obtížích citlivě.
- Máte právo odmítnout přítomnost dítěte u rozhovoru nebo odpovědi doplnit později.
- Naopak u vyšetření může chtít být psycholog sám s dítětem.
Co si připravit už před vyšetřením?
Součástí rozhovoru před vyšetřením budou také otázky na předchozí vývoj dítěte a důležitá období jeho života, ale i celé rodiny. Někteří rodiče si důležité vývojové milníky o dítěti zapisují. Pokud mezi ně patříte, můžete si zápisky přinést s sebou, nebo si je dopředu pročíst a připomenout. Pokud nic takového nemáte, stačí říct, zda se vývoj vašeho dítěte podle vás nějak odlišoval od dětí v okolí (případně jak). Mezi témata hovoru bude patřit i to, jak se dítě chová v různých situacích či jak vyjadřuje emoce. Zkuste popsat i ty situace, na které nevzpomínáte zrovna rádi, může to být totiž velmi důležité. Ke zdravému vývoji dítěte velmi často patří i náročné situace, a otázky psychologa tak mohou směřovat tímto směrem. Pokud se vás psycholog během vyšetření zeptá na problematické situace, není třeba se stydět, a zkuste celou situaci co nejpřesněji popsat.
Co dalšího můžete při setkání očekávat?
Psycholog se bude snažit udělat si obrázek o tom, jak to u vás doma chodí, kdo všechno s dítětem tráví čas, kdo patří do rodiny dítěte. Některé z těchto otázek pro vás mohou být nepříjemné nebo se může zdát, že s obtížemi dítěte nesouvisí. Projevy dítěte se mohou zdát jednoznačné vám jako rodiči, protože s dítětem trávíte denně čas a znáte ho, ale psycholog má v tu chvíli v hlavě mnoho možných vysvětlení pro jeho obtíže a postupně spoustu možností vyřazuje (tomu se podrobněji věnuje diferenciální diagnostika). Pokud se vám tedy bude zdát, že se ptá na něco pro vás úplně nesmyslného, zkuste i tak pokračovat, ale nebojte se zmínit, že toto se vašeho dítěte moc netýká, případně se zeptejte, proč se vás ptá právě na tohle.
Během rozhovoru nejspíše přijde řeč také na to, jaký máte společný denní režim, jaké hračky má dítě rádo, jak a jaké knížky mu čtete a možná vás psycholog požádá o to, abyste si s dítětem chvíli hráli jako doma. Smyslem takové ukázky není zkouška z rodičovství, ale je to užitečné pro pozorování případných rozdílů mezi chováním dítěte k Vám a k cizímu člověku.
Pozorování také může psycholog využít pro psaní konkrétních doporučení, co nejlépe ušitých pro potřeby vás a vašeho dítěte (jak by měla vypadat taková doporučení, najdete zde). Také pokud například vašemu dítěti nějaká činnost dělá obtíže ve školce či ve škole, ale doma je bezproblémová a máte ji náhodou na videu, může to být pro psychologa velmi nápomocné. Představu psychologa o tom, jak dítě funguje i mimo kontext vyšetření to může podstatně zlepšit, a bude pro něj tak snazší v diagnostice dělat konkrétní závěry.
- Psycholog se bude ptát, jak funguje vaše domácnost a kdo je součástí rodiny. Může se zajímat o denní režim, oblíbené hračky a knížky.
- Některé otázky se mohou být nepříjemné, ale pomáhají při diagnostice.
- Psycholog vás může požádat, abyste si s dítětem chvíli hráli. Užitečná mohou být i videa z domova, kde dítě dělá něco, co jinde nezvládá.
- Cílem je, aby doporučení byla co nejpřesnější a přizpůsobená vašemu dítěti.
Máte vlastní otázky?
I vy se během rozhovoru můžete zeptat na to, co vás zajímá: například čemu se více věnovat, jak vývoj dítěte podpořit, nebojte se vyjádřit své obavy. Je možné, že vám psycholog řekne, že možností je zatím mnoho, a příliš konkrétní informace vám nepodá. Je to v podstatě stejné jako u lékaře, který systematicky vylučuje možné diagnózy a dokud si není jistý, pravděpodobně vám všechny možnosti sdělovat nebude. Je ale možné, že po vyšetření vám bude schopen na některé otázky aspoň částečně odpovědět a nějaká doporučení vám předá. Více se určitě dozvíte po vyhodnocení vyšetření z výsledné zprávy a doporučení.
Zdroj
- Braaten, E. (2019). Child Clinician's Report-Writing Handbook (2nd ed.). Guilford Publications.